Dlaczego warto kupić dywan?

2019-03-28 15:56:37
Dywan to idealny dodatek dekoracyjny do każdego wnętrza. Pasuje zarówno do pokoju dziennego, dziecięcego, sypialni czy przedpokoju. Bez niego pomieszczenie wydaje się chłodne. To ważny element aranżacji, który ociepla wnętrze i dodaje mu charakteru. 
 
Jego rola w ostatnich kilkunastu latach zmieniała się diametralnie. Wcześniej zakrywał on mankamenty, defekty naszej podłogi, był koniecznością natomiast dziś dywan traktujemy jako gustowny, dekoracyjny dodatek do naszej przestrzeni dziennej. Jest w stanie odmienić charakter wnętrza i nadać mu niesamowitego klimatu.
 
Wybór dywanu często zostawiamy na sam koniec urządzania wnętrza jako drogi i niezbyt pilny wydatek. Tymczasem właśnie to, czym ozdobisz podłogę, może mieć ogromny wpływ na to, jaki charakter i klimat będzie panował we wnętrzu. Warto dopasować jego rodzaj do wnętrza, wybrać odpowiedni rozmiar i kolorystykę. Dobrze więc poświęcić tej kwestii nieco więcej uwagi.
 
 

Dywan w stylu shaggy

 

To obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów dywanów, a ich popularność nie dziwi: ciepłe i miękkie, „włochate” dywany z długim runem (wynoszącym nawet do 10 cm) doskonale sprawdzają się szczególnie jesienią i zimą, kiedy każda forma ochrony przed zimnem jest na wagę złota. Dywany sznurkowe – bo tak też się je nazywa – wykonane są zwykle ze sztucznych włókien akrylu czy polipropylenu. To sprawia, że łatwo utrzymać je w czystości i są bezpieczne dla alergików.

 

Dywan jak kilim

 

Mianem kilimu określa się dwustronną tkaninę dekoracyjną, którą zwykle wykonuje się wełną na osnowie wełnianej lub lnianej. Ta znana od tysięcy lat metoda przędzenia tkanin dzisiaj znowu jest modna, choć oczywiście dywany w takim stylu wyglądają nowocześniej. Współczesne kilimy inspirowane są azjatyckimi tradycjami, a dywany nawiązujące do estetyki tureckiej, perskiej czy indyjskiej mogą być celowo wytarte i podniszczone. Szczególnie popularne, również w Polsce, stały się także wzory marokańskiej koniczyny, spotykanie już nie tylko na dywanach, ale również obiciach mebli. Taki dywan lub chodnik również można określić mianem „nowoczesnego kilimu”.

 

Dywan w geometryczne wzory

 

To rozwiązanie, które szczególnie pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, w których przedmioty użytkowe – z uwagi na małą liczbę innych bibelotów – powinny same w sobie być ozdobami. Szczególną popularnością cieszy się wzór zygzaka (zwany też z francuskiego chevron), w klasycznej i eleganckiej, czarno-białej kolorystyce. Modne są również dywany i chodniki w romby, paski, kwadraty i wszystkie „hipnotyzujące” figury czy motywy.

 

Dywany w intensywnych kolorach

 

Po kilku latach królowania subtelnych połączeń kolorystycznych, do łask znowu wracają mocne, intensywne kolory. Ten trend dotyczy zwłaszcza dywanów, które aż tak mocno nie rzucają się w oczy, jak meble czy ozdoby na ścianach, jednak dodają wnętrzu charakteru i stanową wykończenie aranżacji. To oznacza jedno: możesz pozwolić sobie na szaleństwo! Wiele modnych dywanów zachwyca oryginalnymi, intensywnymi barwami. Często ozdobione są kwiatowymi lub roślinnymi motywami.

 

Okrągły dywan

 

Niezależnie od wzoru – może być orientalny, kwiatowy, geometryczny albo całkiem gładki – okrągłe dywany to prawdziwy hit ostatnich miesięcy i nic nie zapowiada, by w najbliższym czasie miały przestać cieszyć się taką popularnością. Uwaga! Nie mamy jednak na myśli okrągłych dywaników łazienkowych albo niewielkich ozdobnych dywanów – teraz w modzie są duże, okrągłe dywany „tradycyjnej” wielkości, którymi z powodzeniem zastąpisz te klasyczne, prostokątne lub kwadratowe.